Menu

Żaluzje a zasłony. Co wybrać?

5 maja 2021 - Umeblowanie biura
Żaluzje a zasłony. Co wybrać?

Zrozum różnice między zasłonami i roletami, aby określić, co jest odpowiednie dla Twoich potrzeb w zakresie kontroli światła, izolacji i prywatności, a także wystroju i budżetu.

Zakrycia okienne pozwalają kontrolować światło, prywatność i temperaturę w pomieszczeniu, jednocześnie uzupełniając wystrój. Chociaż masz wiele opcji do wyboru, najpopularniejsze są rolety z ruchomymi listwami oraz zasłony lub zasłony wykonane z paneli z tkaniny. Żaluzje i zasłony mają szczególne zalety i wady. Przede wszystkim przedstawiliśmy dwa zestawienia – rolety i zasłony – i przedstawiliśmy sześć kluczowych różnic, które pomogą Ci zdecydować, która metoda okienna okaże się najlepsza w Twoim domu.

Żaluzje oferują więcej opcji sterowania oświetleniem

Listwy na żaluzjach, ustawione pionowo lub poziomo (znane jako żaluzje), można obsługiwać na dwa sposoby w celu sterowania oświetleniem. Pociągnięcie za linkę do podnoszenia zwisającą z góry pozwala podnosić i opuszczać żaluzje oraz przesuwać żaluzje pionowe z jednej strony na drugą. Możesz także przekręcić odchylaną różdżkę (długi, podobny do drążka aparat), aby obrócić listwy, zmieniając kąt, pod jakim wpada światło. Chociaż rolety oferują więcej sposobów kontrolowania światła, ich konstrukcja z listewek oznacza, że ​​część światła wpada nawet wtedy, gdy rolety są całkowicie zamknięte. Zasłonięte zasłony blokują praktycznie całe światło. Rolety na wymiar i żaluzje znajdziesz w Okno Art Design Katowice.

Czy rolety są bardziej wytrzymałe?

Nie jest niczym niezwykłym, że dobrze utrzymane rolety zachowują swój wygląd przez 15 lat lub dłużej. Syntetyczny materiał rolet, czy to plastik, winyl, aluminium czy drewno powlekane polimerem, sprawia, że ​​są one odporne na odbarwienia i plamy. Są też bardziej sztywne i wytrzymałe niż zasłony, dzięki czemu są mniej podatne na codzienne zużycie. Zasłony materiałowe, czy to bawełna, len, aksamit czy jedwab, są bardziej podatne na rozdarcia, plamy i pleśnienie, dlatego często wymagają wymiany w ciągu dziesięciu lat.

Podsumowując, rolety czy żaluzje posiadają o wiele więcej opcji względem blokowania światła w pomieszczeniu, co więcej są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji. Nie zmienia to faktu, że zasłony są stylowe i mogą wpłynąć na lepszy design pokoju.