Menu

Układ mebli w kuchni: który wybrać?

1 lipca 2020 - Kuchnia
Układ mebli w kuchni: który wybrać?

Zaaranżowanie kuchni to nie lada wyzwanie. Spora część osób zaczyna urządzać kuchnię od wyboru kolorów, mebli, sprzętu AGD czy dodatków. To błąd, zanim zaczniesz dobierać sprzęt i kolory, musisz zastanowić się, jaki rozkład ma mieć Twoja kuchnia. W dzisiejszym wpisie przybliżamy układy mebli w kuchni.

Kuchnia jednorzędowa

Uznawane za jedno z najmniej funkcjonalnych ustawień mebli w kuchni. W kuchni jednorzędowej szafki i wszelkie sprzęty znajdują się w jednej linii, dlatego też nie można zastosować tu zasady tzw. trójkąta roboczego, która mówi o tym, że trzeba zastosować optymalne odstępy między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, najlepiej w rozstawieniu przypominającym trójkąt.

Jeśli jednak decydujesz się na ten układ, to żeby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, to linię mebli powinna rozpoczynać lodówka. Za nią powinien być blat kuchenny na wyjmowane z lodówki produkty, a potem zlew, główny blat roboczy i płyta grzejna. Jeśli starczy Ci miejsca, to możesz na samym końcu ustawić krótki blat pomocniczy.

Kuchnia jednorzędowa to optymalne rozwiązanie dla małych kuchni.

Kuchnia dwurzędowa

Opcją, która zapewnia większą ergonomię, jest kuchnia dwurzędowa. W niej szafki zlokalizowane są w dwóch równoległych liniach. Pod jedną ścianą ustawiony jest zlew, blat roboczy i kuchenka. A pod drugą jest lodówka i blat dodatkowy. To dobre rozwiązanie, jeśli masz krótką, ale szeroką kuchnię.

Kuchnia w kształcie litery L

To funkcjonalny układ, idealny do małych i dużych kuchni. Zaletą tego układu jest możliwość stworzenia płynnego przejścia do jadalni bądź salonu. W tym przypadku meble ustawia się prostopadle, czyli zlew i lodówka znajdują się przy dłuższej ścianie, a kuchenka przy krótszej. Z kolei między zlewem a płytą grzejną warto postawić narożny blat roboczy.

Kuchnia w kształcie litery G

Inaczej nazywana też półwyspem. W tym układzie meble stoją wzdłuż trzech ścian, a blat, który służy do spożywania posiłków, stoi przy czwartej ścianie. Kuchnia w kształcie litery G polecana jest w przestronnych miejscach, w których można przechowywać duże ilości naczyń oraz urządzeń. Tak jak w przypadku układu L, masz do dyspozycji dużo narożników. Jeśli masz dużą kuchnię, a na środku masz wolne miejsce, to możesz wstawić tam stół. Dzięki temu połączysz kuchnię z jadalnią.

Kuchnia w kształcie litery U

W układzie w kształcie litery U meble ustawione są wzdłuż dwóch dłuższych ścian i jednej krótszej. Jeśli chodzi o lodówkę i kuchenkę to najlepiej umieścić je naprzeciwko siebie, a zlew zainstalować w narożniku. W przypadku, w którym kuchnia ma okno, możesz zorganizować przy nim blat roboczy. Ten układ najlepiej sprawdza się w przestronnych, prostokątnych pomieszczeniach.

Kuchnia z wyspą

To jedno z najbardziej ergonomicznych rozwiązań, które można zrealizować, jeśli ma się odpowiedni metraż oraz kształt kuchni. Najczęściej na kuchennej wyspie zlokalizowana jest strefa gotowania i przygotowywania posiłków. Co więcej, kuchnia z wyspą umożliwia kilka wariantów rozmieszczenia trójkąta roboczego, co jest dodatkowym plusem tego układu.

Interesują Cię meble kuchenne na zamówienie? Sprawdź http://vena-kuchnie.pl/