Menu

Przykładowy zestaw wentylacji mechanicznej dla 90 m²

3 lutego 2017 - Instalacje
Przykładowy zestaw wentylacji mechanicznej dla 90 m²

Montaż systemu wentylacji mechanicznej w domu musi każdorazowo zostać poprzedzony sporządzeniem projektu wentylacji. Montaż urządzeń „na oślep” be przygotowania projektu z obliczeniami spowoduje, że wentylacja nie będzie działała tak jak powinna. Z kolei sporządzenia projektu przez wykwalifikowanego projektanta da pewność, że określony budynek będzie miał dopasowaną do swoich wymagań wentylację. Dzisiaj przedstawimy przykładowy zestaw elementów wentylacji mechanicznej, jaki można zamontować w 90 metrach kwadratowych domu czy mieszkania. Zapraszamy do lektury.

elementy wentylacji domowej

Elementy wentylacji mechanicznej: skrzynka rozprężna rozdzielająca, kanały wentylacyjne i uszczelki.

Zestaw wentylacji mechanicznej do domu parterowego (90 m²)

Dobre zestawienie urządzeń do kubatury i powierzchni budynku zapewni optymalną temperaturę, natomiast zimą ograniczy potrzebę ogrzewania pomieszczeń, a także zapewni stałą dostawę czystego i świeżego powietrza do każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Są to kwestie bardzo ważne, które mają wpływ na zdrowie i stan samopoczucia człowieka przebywającego w mieszkaniu. Osoby mające problemy z astmą, alergiami lub innymi schorzeniami górnych dróg oddechowych szczególnie powinny docenić możliwości mechanicznej wentylacji.

Kanały wentylacyjne

Kanały wentylacyjne do takich systemów najczęściej posiadają 75 mm średnicy. Do zestawu obsługującego mieszkanie czy dom parterowy o około 90 m² powierzchni w zupełności wystarczy długość 150 metrów bieżących. kanały powinny posiadać powłokę antybakteryjną, co uniemożliwi rozwój bakterii na wewnętrznych ścianach kanałów, rozprzestrzeniając je później w powietrzu mieszkania.

Zawory nawiewne

Ilość zaworów nawiewnych zależeć będzie od ilości pokojów, do których doprowadzane będzie czyste powietrze. Można założyć, że 5 sztuk powinno mieścić się w przedziale gabarytowym i powierzchniowym. Średnica zaworów nawiewnych może wynosić 125 mm.

Zawory wywiewne

Zawory wywiewne montuje się w pomieszczaniach gdzie panuje największa wilgotność oraz pomieszczeniach nie przeznaczonych do stałego przebywania (komórki, garderoby, pralnie itp.). Do naszej instalacji wystarczą 3-4 sztuki, które powinny być zamontowane w takich pomieszczeniach jak: kuchnia, łazienka, WC, pralnia/suszarnia, garderoba.

odzysk ciepła w wentylacji

Schemat działania wymiennika ciepła – systemu rekuperacji w wentylacji mechanicznej.

Czerpnia i wyrzutnia powietrza

Wystarczy jedna sztuka czerpni i wyrzutni powietrza, które będą odpowiadały za nabieranie powietrza z zewnątrz oraz wyprowadzanie na zewnątrz zużytego. Zazwyczaj montowane na dachu domu.

Rozdzielacz rurowy

Rozdzielacze rurowe służą do rozprowadzenia strumienia powietrznego na wiele kanałów z jednego źródła. W naszym systemie może zaistnieć potrzeba montażu 2 sztuk rozdzielaczy rurowych ośmio-krućcowych.

Skrzynki rozprężne

Skrzynki rozprężne stabilizują przepływ powietrza w systemie wentylacyjnym. Wielkość omawianego systemu będzie wymagała zastosowania 7 sztuk skrzynek dwu-krućcowych oraz 2 sztuki skrzynek rozprężnych trzy-krućcowych.

Pamiętajmy o tym, aby urządzenia do wentylacji mechanicznej odpowiadały wymaganiom budynku, powierzchni i kubaturze pomieszczeń. Aby przepływ powietrza był wystarczający należy dostosować odpowiednią przepustowość i skuteczność cyrkulacji powietrza w mieszkaniu.