Menu

Odmiany stylu skandynawskiego

19 sierpnia 2020 - Aranżacje wnętrz
Odmiany stylu skandynawskiego

Jednym z najchętniej wybieranych stylów aranżacji wnętrz, już od wielu lat jest styl skandynawski. Kojarzy się on z czystością i schludnością ze względu na wprowadzenie jego dominującej barwy, jaką jest biel. Nie każdy jednak wie, że styl skandynawski posiada kilka odmian, które dość znacznie różnią się między sobą. W niniejszym materiale pokrótce omówimy każdy z nich. Zapraszamy!

Prostota i elegancja, czyli odmiana fińska

Można uznać, że to właśnie odmiana stylu fińskiego najbardziej spopularyzowała styl skandynawski na świecie. Wiąże się ona z prostotą oraz elegancją, którą tworzy kontrastowe zestawienie bieli (najważniejszego, bazowego koloru) z intensywnymi barwami (np. brązem, czerwienią oraz żółcią). W fińskiej odmianie stylu skandynawskiego, dominują również wzory geometryczne, które stosowane są na elementach dekoracyjnych (np. poduszkach, kocach, narzutach). W omawianym stylu skandynawskim, hojnie stosowane jest również drewno. Poza meblami wykonanymi z drewna, chętnie stosowane są również drewniane panele podłogowe oraz dekoracyjne.

Subtelny eklektyzm stylu duńskiego

Duńska odmiana stylu skandynawskiego jest zdecydowanie najbardziej przytulna i “domowa”. Do białej bądź pastelowej bazy oraz drewna wprowadza się kolory oraz różne faktury. Ponadto pięknym i uroczym uzupełnieniem niniejszej odmiany stylu skandynawskiego, jest stosowanie sprzętów swoim designem nawiązujących do przełomu lat 70/80. XX wieku. Innymi słowy, odmiana duńska to przytulniejsza, bardziej rodzinna odmiana stylu fińskiego.

Surowa nowoczesność prosto ze Szwecji

Ostatnią szerzej zmianą odmianą stylu skandynawskiego, jest jego szwedzka odmiana. Jest ona zdecydowanie najbardziej surowa i “zimna” spośród wcześniej omówionych. Poza bielą, do aranżacji wnętrz w niniejszym stylu, stosuje się wyłącznie chłodne barwy. Wszelkie odcienie szarości, błękitu oraz grafitu (oraz ich metalicznych wersji), są na porządku dziennym. Jak i w powyższych wersjach, dominującym tworzywem jest drewno naturalne, pokryte wyłącznie lakierem zabezpieczającym (koniecznie musi być widoczna faktura drewna). Jeżeli chodzi o ozdoby oraz akcesoria, to odmiana szwedzka jest niezwykle oszczędna i minimalistyczna – wybiera się przede wszystkim designerskie rozwiązania. Odmianę szwedzką cechuje nowoczesność i przestrzenność.

Madam Stoltz – niezwykłe połączenie indii i skandynawii

Oczywiście można trzymać się stricte danej odmiany stylu skandynawskiego przy aranżacji swojego wnętrza. Jednakże zachęcamy do zabawy i dowolnego łączenia i miksowania tych stylów z innymi. Tak, jak zrobiła to firma Madam Stoltz, która oferuje wyjątkowe meble i akcesoria. Produkty od Madam Stoltz stanowią absolutnie unikatowe połączenie stylu skandynawskiego oraz indyjskiego. Brzmi niezwykle i egzotycznie? Otóż tak właśnie jest!

Designerskie oraz unikatowe meble i akcesoria dodadzą charakteru każdemu wnętrzu. Nie bójmy się bawić formą oraz stylami. Czerpmy z nich to, co najlepsze i puśćmy wodze fantazji!