Menu

Markiza balkonowa – kiedy ją wybrać?

5 lutego 2020 - Aranżacje wnętrz, Otoczenie domu
Markiza balkonowa – kiedy ją wybrać?

Osoby, które choć raz w życiu były we Włoszech doskonale wiedzą, że w tamtym kraju markizy balkonowe lub tarasowe można spotkać praktycznie na każdym kroku. Rzecz jasna duży wpływ na popularność tej osłony ma panujący klimat śródziemnomorski. Markiza skutecznie chroni przed słońcem, dając przyjemny cień. Ponadto podczas deszczu umożliwia bezproblemowe korzystania z balkonu lub tarasu. Czy w naszym klimacie istnieje zasadność stosowania markizy? Czy stanowi u nas wyłącznie element dekoracyjny? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Rodzaje markiz

Choć panujący w Polsce klimat należy do umiarkowanych, to ostatnimi czasy znacząco się zmienia. Zimy nie są już tak mroźne, z licznymi opadami śniegu, jak miało to miejsce choćby dziesięć lat temu. Więcej u nas dni deszczowych w okresie od października do marca. Zmiana klimatu znacząco wpływa również na temperatury panujące latem – o wiele częściej pojawia się upalnych  dni sięgających nawet 30 stopni Celsjusza. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się montować w swoich domach i mieszkaniach klimatyzację oraz właśnie markizy. Wyróżnić można dwa rodzaje markiz – balkonowe oraz tarasowe.

Wyróżnij swój balkon!

W markizy balkonowe powinni zaopatrzyć się przede wszystkim właściciele mieszkań usytuowanych na najwyższym piętrze. Często balkony te nie posiadają zamontowanego daszka, który ograniczałby przedostanie się śniegu, deszczu, a także zbytnim nagrzewaniem balkonu. W takich przypadkach sprawdzi się świetnie właśnie markiza balkonowa. Należy jednak pamiętać, że nie ochroni ona przed intensywnymi ulewami deszczu (wówczas koniecznie należy ją zwinąć), ale krótki i mało intensywny deszcz spokojnie przetrzyma, jako iż materiał, z którego wykonana jest markiza, podszyty jest zwykle poliestrem. Oczywiście osoby mieszkające na niższych piętrach również z powodzeniem mogą  zamontować u siebie markizę balkonową. W ten szybki i prosty sposób można nie tylko skutecznie osłonić się przed intensywnym słońcem, ale również dodać balkonowi iście śródziemnomorskiego klimatu!

Doskonała osłona na taras

Jeśli szukamy idealnej osłony, która skutecznie osłaniałaby nasz taras przed słońcem oraz wiatrem, to markiza tarasowa będzie idealnym rozwiązaniem! Przy jej pomocy w szybki i prosty sposób można uzyskać dodatkową przestrzeń do wypoczynku bez względu na pogodę (oczywiście nie mamy tutaj na myśli śniegu oraz intensywnego deszczu). Co ważne, markiza ochroni również osłanianą część budynku oraz mebli tarasowych przed szybszą eksploatacją oraz wyniszczeniem. 

Jak prawidłowo dbać o markizy?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby absolutnie nie zwijać mokrem markizy! Jeżeli nie zdążyliśmy jej schować przed intensywnym deszczem to niestety, ale trzeba poczekać aż samoistnie podeschnie. Zwinięcie mokrego materiału markizy może skutkować odgnieceniami, a przede wszystkim zapleśnieniem. Markizę należy składać tylko jeśli jest absolutnie sucha. 

Wiele osób obawia się także, że markiza regularnie wystawiana na silne promienie słoneczne szybko wypłowieje – czy jest to słuszne myślenie. Aktualnie na rynku można spotkać markizy wykonane z nowoczesnych materiałów, które są zaimpregnowane specjalnymi substancjami chroniącymi markizy właśnie przed blaknięciem. Wobec tego nie trzeba obawiać się, że zakupiony produkt szybko się zużyje i straci na swojej estetyce i funkcjonalności.

Markizy Katowice

Osoby ze śląska doskonałej jakości markizy znajdą na stronie internetowej https://roletyzaluzjekatowice.pl/oferta/markizy/. Na niniejszej stronie można znaleźć szczegółowe informacje na temat właściwości, a także funkcji technicznych oferowanych markiz. Ponadto sklep Okno Art Design z Katowic posiada w swoim asortymencie wiele innych nowoczesnych systemów osłonowych.