Menu

Jak należy prawidłowo przechowywać przyprawy?

26 października 2022 - Kuchnia
Jak należy prawidłowo przechowywać przyprawy?

Aromatyczne przyprawy to podstawa udanego dania. Każdego dnia dodajemy je do zup, sosów, mięs, sałatek, a nawet deserów. To właśnie one sprawiają, że nawet dobrze nam już znana potrawa może nabrać zupełnie nowego charakteru i zaskoczyć nas walorami smakowymi. Każdy z nas posiada w swojej kuchni wiele różnorodnych przypraw, których używa częściej lub rzadziej. Jak jednak należy je prawidłowo przechowywać, aby przez długi czas zachowały swoją świeżość? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Przyprawy – niezbędnik w każdej kuchni

Śmiało można powiedzieć, że w każdej kuchni znajdziemy przynajmniej kilka saszetek z przyprawami. Czasami zużywamy całość do jednego dania, jednak znacznie częściej saszetka z aromatyczną zawartością służy nam na znacznie dłużej. Zawsze bardzo ważne jest jednak to, aby były one świeże i wietrzały. Dzięki temu zachowają swój aromat, zapach i kolor. Źle przechowywane przyprawy mogą popsuć nawet najlepszą potrawę.

Przyprawy oraz specjalnie skomponowane mieszanki przypraw stanowią niezbędnik w każdej kuchni. Przede wszystkim ich wysoka jakość ma ogromne znaczenie w lokalach gastronomicznych, gdzie smak dań świadczy o renomie danego lokalu. Tam też często szefowie kuchni zaopatrują się w przyprawy w dużych pojemnikach, które oferują renomowane hurtownie przypraw, jak na przykład firma Rolmex: https://www.rolmex.kalisz.pl/. Za każdym razem musimy pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu.

Prawidłowe przechowywanie przypraw

Częstym błędem, jaki popełniamy, jest przechowywanie przypraw w oryginalnych papierowych torebeczkach lub woreczkach foliowych. Trzeba wiedzieć, że takie opakowania nie gwarantują szczelności, dlatego przyprawy mogą szybko stracić swoje wyjątkowe właściwości. Ponadto utrudniają nam one dobrą organizację w kuchni, kiedy szybko musimy znaleźć odpowiedni produkt, który chcemy dodać do dania. Przyprawy najlepiej jest przechowywać w szczelnych słoiczkach lub pojemnikach. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, jak chociażby szkło czy drewno.

Takie przechowywanie przypraw pozwoli nam zawsze mieć w pobliżu te, które będą nam aktualnie potrzebne. Dodatkowo pojemniki można oznaczyć podpisanymi etykietkami, aby uniknąć pomyłki, kiedy sięgamy p przyprawy.