Menu

Jak dekorować kominek? Dekoracje półki nad kominkiem

17 lutego 2020 - Salon
Jak dekorować kominek? Dekoracje półki nad kominkiem

Dekorowanie kominka to niezwykle prosta sprawa, pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku niezwykle ważnych zasad. W tym artykule przedstawimy wam kilka pomysłów na kominkowe dekoracje, które sprawią, że wasz kominek stanie się prawdziwą chlubą wnętrza.

Zasady dekorowania kominka

Kominek gazowy to nie tylko element wyposażenia pozwalający na ogrzanie pomieszczenia. Może on stanowić element akcentowy w salonie.

1. Akcesoria do czyszczenia to także dekoracje

Mało kto zastanawia się nad tym, że już na etapie wybierania akcesoriów do czyszczenia kominka, możemy wprowadzić dekoracyjne akcenty. Przybory do kominka mogą wyglądać niezwykle dumnie i stylowo. W sklepach znajdziemy te pokryte patyną, czarne, chromowane, te minimalistyczne oraz będące figurkami chociażby rycerzy, których orężem zamiast miecza jest pogrzebacz.

Warto aby akcesoria do czyszczenia były spójne zresztą dekoracji obecnych w salonie.

2. Mniej znaczy więcej

Czasy kiedy to na półce kominka eksponowało się wszystko, czym chciano się tylko pochwalić minęły wraz z PRL-em. Lepiej bazować na kilku elementach, aby całość nie wydawała się ciężka i przytłaczająca.

3. Przemyślana kompozycja

Niekiedy dany bibelot wydaje się wyjątkowo uroczy na półce w sklepie, jednak pamiętajmy, że nad kominkiem nie będzie on w odosobnieniu. Musi stanowić idealne dopełnienie pozostałych elementów tworzących kompozycje dekoracji.

4. Elementy różnej wysokości

Wybierając elementy mające stworzyć spójną kompozycję warto pamiętać o tym, że powinny mieć one różne wysokości i wielkości. Małe 10 cm dekoracje ustawione w rządku na kominku nie będą wyglądały efektownie. W ręcz przeciwnie, bliżej takim ozdobom będzie zdecydowanie do wrażenia tandety.

5. Plakaty nie tylko na ścianie

Elementem dekoracji może być plakat. Architekci często sięgają po nie dekorując półki nad kominkiem. Plakaty najczęściej wprowadzają także duży element, który w łatwy sposób można uzupełnić o nieco niższe np. świece. Ciekawą propozycją są plakaty skandynawskie obecne w asortymencie sklepu MilliHome. Takie dekoracje warto oprawić w ramki spójne z okuciami szafek, czy elementów paleniska.