
Czyszczenie zbiorników wodnych nie należy do łatwych zajęć. Jest jednak niezbędne, aby utrzymać zbiornik w nienagannym stanie. Zaniedbany zbiornik wodny może korodować lub na jego brzegach może osadzać się materia organiczna, która z czasem się rozkłada i zatruwa wodę. Niestety, nie istnieją uniwersalne głowice myjące, które dotarłyby we wszystkie zakamarki każdego zbiornika. Tutaj trzeba podjąć trud i dokonać indywidualnego wyboru.
Głowice obrotowe – jak nie trudno się domyślić – w trakcie procesu mycia obracają się wokół własnej osi. Pozwala to lepiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Takie głowice można podzielić ze względu na materiał, który został użyty do jej produkcji, jak również pewne specyficzne parametry, o których za chwilę.
Parametry obrotowych głowic myjących
Głowice obrotowe różnią się w wielu aspektach. Najważniejsze parametry to:
- Materiał: nie wszystkie głowice nadają się do pracy z każdym rodzajem płynu. Płyny o charakterze zasadowym lub kwaśnym mogą dokonywać powolnej erozji materiału głowicy.
- Rozmiar: tutaj wybór jest zgodny z intuicją – do większego zbiornika wymagana będzie większa głowica. I analogicznie w drugą stronę – mniejsze zbiorniki zadowoli mniejsza głowica.
- Maksymalne ciśnienie pracy: większość głowic pracuje w stosunkowo niskich ciśnieniach, od dwóch do trzech barów. Jednak bardziej zabrudzone zbiorniki mogą wymagać mocniejszego ciśnienia, nawet do pięciu barów
- Maksymalna temperatura robocza: ograniczona jest typem zastosowanego materiału. Oczywistym jest, że dysze plastikowe będą miały zarówno niższe dopuszczalne ciśnienia jak i niższą temperaturę pracy.
Pamiętajmy o ograniczeniach dotyczących montażu głowic
W zależności od tego, czy zakupimy głowice z łożyskowaniem kulkowym jedno / dwurzędowym, czy może z łożyskiem ślizgowym, głowice mogą mieć pewne ograniczenia dot. montażu. Tutaj jednak najlepiej mogą doradzić osoby, które zajmują się zawodowo głowicami myjącymi, np.: http://www.dysze-wodne.pl/glowice-myjace-turbiny.html. Na stronie zwrócono również uwagę na fakt, że głowice wykonane ze stali kwasoodpornej mogą pracować w środowiskach agresywnych, zaś pozostałe powinny być wykorzystywane tylko z płynami neutralnymi, np. wodą. Dzięki temu nasze głowice obrotowe będą służyły przez długie lata.