Menu

Czujniki, które powinien mieć bezpieczny dom

30 lipca 2021 - Instalacje
Czujniki, które powinien mieć bezpieczny dom

Stworzenie domu wyposażonego w pełni we wszystkie potrzebne czujniki może uchronić nas i nasze domostwo przed wieloma zagrożeniami. Szereg dostępnych dziś na rynku urządzeń sprawia, że nasz dom może zostać wyposażony w systemy detekcji wody, metanu, tlenku węgla, czujniki zbitej szyby, a nawet czujki sejsmiczne.

Czujniki – różne rodzaje detekcji

Czujniki ruchu

Pośród czujników detektujących ruch zainteresowani zakupem tych urządzeń mają największy wybór.

Pasywne czujniki podczerwieni 

Czujniki te same nie emitują podczerwieni, ale za to wykrywają ją w otoczeniu. Mogą wobec tego reagować na intruza, który znalazł się w promieniu działania detektora. Takie czujki nie reagują na obiekty znajdujące się za szybą, wobec tego, jeżeli tuż pod oknem przechadza się jakieś zwierze, alarm nie zostanie niepotrzebnie uruchomiony. Przykłady takich urządzeń można znaleźć pod adresem https://www.fonex.pl/kategorie/czujki-13.html.

Detektory ruchu mikrofalowe i radiowe

Detektory te wykorzystują najczęściej wiązki fal radiowych, które w momencie przerwania przez jakiś obiekt powodują uruchomienie alarmu. Detektory ruchu mogą także bazować na mikrofalach. W ich przypadku podobnie jak w detektorach korzystających z fal radiowych komunikacja zachodzi między nadajnikiem a odbiornikiem. Detektory ruchu korzystające z mikrofal mają bardzo duży zasięg, mogą także przenikać przez ściany, co ma swoje zalety i wady w postaci nieuzasadnionego uruchomienia alarmu.

Detektory ultradźwiękowe

Technologia bazująca na echolokacji jest zdecydowanie mniej popularna od czujników PIR. Wszystko za sprawą jeszcze większej czułości, a także, co wyklucza zastosowanie w domach, gdzie mieszkają zwierzęta, słyszalności ultradźwięków przez niektóre zwierzęta.

Czujki gazów

Detektory gazu są urządzeniami zdecydowanie najczęściej stosowanymi w domach. W ich przypadku nie chodzi o ochronę mienia, ale życia. Czujnikiem, którego nie powinno zabraknąć w każdym domu jest czujnik czadu. Tlenek węgla to śmiertelny i całkowicie niewyczuwalny dla człowieka gaz. Innym typem są czujniki metanu, dla osób posiadających połączenie do gazu ziemnego i mieszanki propan-butan dla korzystających z butli gazowych. Te czuniki powinny znajdować się w miejscach narażonych na wyciek gazu.

Czujniki stłuczenia szkła

Czujniki te jak sama nazwa wskazuje mają poinformować np. o stłuczeniu szyby, okna, czy luksfera w dachu. Dzięki temu alarm zintegrowany z czujkami uruchomi się tuż po próbie włamania.

Czujniki sejsmiczne

Czujniki sejsmiczne wykrywają wstrząs, zatem wyważenie drzwi lub rozbicie szyby przez włamywacza spowoduje uruchomienie się alarmu.