Menu

Czas pracy kierowcy, czyli co musisz wiedzieć!

4 sierpnia 2022 - Inne
Czas pracy kierowcy, czyli co musisz wiedzieć!

Jak można określić czas pracy kierowcy? Najprościej rzecz ujmując jest to czas pracy od momentu rozpoczęcia do zakończenia wszelkich czynności związanych z wykonywaniem przewozów drogowych. Zaliczają się do nich między innymi prowadzenie pojazdu, załadowywanie oraz rozładowywanie, nadzór nad osobami wsiadającymi i wysiadającymi, a także czynności spedycyjne i inne.

Czas pracy kierowcy – zasady

Ogólnie rzecz biorąc czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę oraz 40 godzin w pięciotygodniowym tygodniu pracy. Wszystko musi się odbywać w przyjętym okresie rozliczeniowym 4 miesięcy. Tak więc każda praca wykonana przez kierowcę ponad ten stan godzinowy, będzie oznaczać pracę w godzinach nadliczbowych. 

Przerwa w czasie pracy kierowcy

Każdy kierowca, który pracuje w transporcie drogowym, ma prawo skorzystać z przerwy w ciągu dnia pracy, a także przerwy w każdej dobie i przerwy tygodniowej. Nie przekraczając 9 godzinnego czasu pracy, kierowcy przysługuje odpoczynek w wymiarze 30 minut po 6 godzinach pracy. W przypadku przekroczenia 9 godzin pracy, przerwa nie może być krótsza niż 45 minut. 

Przerwa dobowa wynosi 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, a przerwa tygodniowa to z kolei 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. 

Czas pracy kierowcy szkolenia 

Czas pracy kierowców szkolenia dedykowane są zarówno dla kierowców, jak i spedytorów oraz kadrowców. Celem szkolenia jest zapoznanie się z dotychczasowymi przepisami dotyczącymi tachografów cyfrowych i analogowych. Ponadto kierowcy mają okazję poznać przepisy regulujące czas pracy kierowcy oraz nakreślenie rozwiązań, które uchronią go od konsekwencji naruszenia przepisów czasu pracy. 

Dzięki szkoleniu kierowcy przygotują się do kontroli inspekcji Transportu Drogowego oraz Państwowej inspekcji pracy. Najważniejsze jednak będzie praktyczne przygotowanie się do pracy kierowcy zawodowego. 

Warto także zaznaczyć, że podczas szkolenia poruszany jest także temat metodologii prowadzenia kontroli. Każdy kierowca transportu drogowego zobowiązany jest do przestrzegania przepisów czasu pracy.

Kursy dostępne są na stronie https://transporttrener.pl/kursy/kurs-online-czas-pracy-kierowcow/