Menu

Butla propan-butan – co powinieneś wiedzieć?

8 sierpnia 2022 - Inne
Butla propan-butan – co powinieneś wiedzieć?

Od wielu lat bardzo popularne są butle gazowe. Są one przydatne nie tylko w domu, ale także w czasie wielu wędrówek. Przydają się do grillowania, ale też do biwakowania. Jest to rozwiązanie chętnie stosowane przez turystów. Warto dowiedzieć się, dlaczego butla propan-butan jest tak bardzo funkcjonalna. 

Butle gazowe – czy warto je zakupić?

Okazuje się, że w pojazdach kempingowych jednym z podstawowych źródeł energii jest gaz płynny. Nazywany jest on też gazem skroplonym, LPG bądź propan-butanem. Żeby znać wszystkie zagrożenia, które wynikają ze stosowania takiego paliwa, należy poznać jego wszystkie właściwości fizyczne. Jest to sprawa priorytetowa, bowiem korzystanie z takiego rozwiązania może nieść pewne niebezpieczeństwa, przede wszystkim jeśli nie wiemy jak się z nim obchodzić. Trzeba też zapoznać się z przyjętymi zasadami w kwestii użytkowania gazu płynnego, by móc w pełni cieszyć się jego właściwościami. 

Butle gazowe – zagrożenia

Warto najpierw powiedzieć, że gazy płynne to mieszaniny węglowodorów. Przeważnie otrzymywane są przez stabilizację gazoliny surowej, ropy naftowej bądź też przez przeróbkę wszelakich gazów rafineryjnych, które pochodzą z procesów reformowania benzyn, co nie jest wcale takie oczywiste dla wielu osób. Mowa tutaj przede wszystkim o procesach przeróbczych. LPG pochodzi po prostu z ropy naftowej, przez co powstaje w komorze destylacyjnej. Warto trochę powiedzieć o proporcjach butli propanowej. Okazuje się, że kupowany na stacjach gaz w butlach musi być mieszanką propanu z butanem w odniesieniu jeden do jednego. W innym przypadku będzie naruszał on przepisy prawne. Trzeba też trochę powiedzieć o właściwościach. Jak się okazuje, jedną z bazowych wartości, które opisują właściwości gazu jest ciepło spalania, a ponadto wartość opałowa, o czym nie każdy wie. Butle gazowe można zakupić w wielu sklepach. Często dostępne są także na stacjach benzynowych oraz w supermarketach. Można je zakupić w atrakcyjnych cenach. Dzięki nim możliwe jest grillowanie, a także gotowanie w terenie. Butla gazowa powinna znaleźć się w każdym kamperze. Dzięki temu nie trzeba posiłkować się w restauracjach.


Interesuje cię kupno butli gazowych? Sprawdź stronę dystybutora https://greengas.pl/.