Menu

Wybór drzwi wewnętrznych

22 maja 2019 - Umeblowanie biura, Wyposażenie wnętrz
Wybór drzwi wewnętrznych

Wybór drzwi wewnętrznych do mieszkania lub domu jest niezwykle ważnym elementem. Ich wybór powinien nastąpić wystarczająco wcześnie, ponieważ należy zarówno do części budowlanej, jak i wystroju wnętrz. Obecnie na rynku można znaleźć ogromny wybór różnego rodzaju drzwi. Poza gotowymi rozwiązaniami nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi na wymiar tworzone na zamówienie klienta. W poniższym artykule postanowiliśmy przedstawić kilka kwestii, dzięki którym znacznie łatwiej wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne do mieszkania.

drzwi wewnętrzne na wymiarRodzaj drzwi

Po pierwsze skup się na czynnikach użytkowych. Zastanów się jaki rodzaj drzwi będzie najbardziej optymalny do Twoich pomieszczeń – jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, przesuwne, ukryte etc. Ponadto w przypadku, gdy wiesz, że wymiar otworów drzwiowych nie jest typowy, to najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie zakup specjalnych drzwi na wymiar. Na rynku istnieją obecnie firmy specjalizujące się w stolarstwie drzwiowym, które wykonują drzwi na zamówienie (zobacz. Alufire). Akurat jeśli chodzi o tą firmę, prowadzi ona sprzedaż drzwi ppoż. Mimo, iż nie są to typowe drzwi wewnętrzne tylko takie które pełnią rolę zabezpieczenia ppoż.

Dopiero, gdy już będziesz wiedział/wiedziała, jakie drzwi będą najbardziej odpowiednie dla Twojego wnętrza, to zacznij zastanawiać się nad innymi czynnikami.

Materiał

Najbardziej popularne są oczywiście drzwi wewnętrzne drewniane, ale coraz więcej osób decyduje się także na drzwi szklane. Oczywiście drewno drewnu nierówne, więc gdy już zdecydujesz się na drewniane drzwi wewnętrzne, to będziesz się jeszcze musiał zastanowić, jaki rodzaj drewna będzie Ci najbardziej odpowiadał oraz czy mają być lakierowane czy fornirowane (oklejone specjalną okleiną).

Kolor i detale

Ten punkt należy traktować subiektywnie. Niemniej jednak wybierając kolor drzwi warto mieć na uwadze planowany wystrój wnętrza, tak aby drzwi, na które się zdecydujemy były dopasowane do reszty pomieszczenia. Detale w postaci okuć oraz klamek w przypadku zakupionych w sklepie drzwi są raczej kwestią drugorzędną. Inaczej jest, gdy się zdecydujemy na drzwi na wymiar. Wtedy mamy zazwyczaj możliwość dopasowanie wszystkich detali w taki sposób, jak chcemy.