Menu

Wybór dobrych materacy

15 stycznia 2016 - Sypialnia w domu
Wybór dobrych materacy

Każda dobrze wyposażona sypialnia jest specyficznym pomieszczeniem mieszkania pozwalającym na komfortowy wypoczynek. Odpowiednio wyposażony w łóżka, materace dopasowane do wagi i kształtu ciała, oraz meble do sypialni pozwala na komfortowy wypoczynek po ciężkim dniu.

Dostępne na rynku materace do sypialni stanowią szeroki wybór produktów w zależności od producentów, rodzaju i materiału wypełniającego materace mogą różnić się ceną o kilkaset złotych.

Materac jest szczególnie ważnym elementem wyposażenia sypialni pozwalającym na znaczącą poprawę komfortu snu. Niemal każda osoba która zrezygnowała ze spania na kanapach, tapczanach czy wersalkach zauważa znaczną poprawę jakości snu. W zależności od posiadanego budżetu i determinacji przy zakupie łóżka do sypialni możemy zdecydować się na inny rodzaj materaca.

odpakowany materac piankowy

Jaki wybrać materac?

Sen jest ważnym elementem życia każdego człowieka. Nie bez powodu spędzamy niemal 1/3 życia właśnie na wypoczynku sennym. Podczas snu dochodzi do oczyszczenia organizmu z toksyn, oraz pozwala na systematyzacje poznanych w ciągu dnia informacji przez ludzki mózg. Właśnie efektem dobrego wypoczynku są nocne sny.

Wybór odpowiedniego materaca będzie mieć kluczowe znaczenie dla dobrego snu. Podczas wyboru materaca powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami które będą nakierowywać nas na zakup odpowiedniego dla nas modelu materaca. Należy pamiętać, że pomimo zbliżonego wyglądu każdy typ materaca: bonelowy, kieszeniowy, piankowy, lateksowy posiadają inne właściwości i inaczej reagują na nacisk ciała podczas leżenia na nim. Dobierając materac pod siebie trzeba brać kilka czynników indywidualnych dla każdego człowieka:

  1. Ilość osób śpiących w jednym łóżku
  2. Waga osoby/osób które będą spać na materacu
  3. Preferencje dotyczące twardości
  4. Wysokość osoby która będzie spać na materacu
  5. Czy wybór materaca jest ważny?

Wybierając odpowiedni materac dobieramy jego typ i właściwości pod swoje osobiste preferencje. Dzięki temu zakupiony model materaca będzie dobrze oddziaływać na nasz kręgosłup podczas leżenia i snu. Prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu odbija się na naszym wypoczynku i samopoczuciu po przebudzeniu.

Źle dobrany materac będzie działać na niekorzyść naszego zdrowia – może wywołać bóle kręgosłupa, niewyspanie (senność w ciągu dnia), chrapanie, odleżyny.

Warto poświęcić na zakup materaca kilka godzin, a najlepiej i kilka dni które będziemy mogli spędzić na szukaniu informacji o różnych modelach i producentach dostępnych w Polsce materacy. Materac który dobierzemy pod swoje osobiste preferencje będzie służyć od kilku do nawet kilkunastu lat – jeżeli wybierzemy odpowiedni model pod względem wypełnienia i twardości oraz rozmiarów materac będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Rodzaje materacy firmy Koło – miękkie i twarde materace – podstawowe różnice

testerzy materacyJednym z najpopularniejszych producentów polskich materacy jest firma Koło (z miejscowości Koło;). W ofercie firmy znajdują się praktycznie wszystkie modele materacy – zarówno klasyczne materace sprężynowe, unowocześnione konstrukcje sprężynowo-kieszeniowe, jak też materace z pianki poliuretaniowej, lateksu, materiałów antyalergicznych (kokos).

Koło jest fabryką materacy istniejącą na polskim rynku od 1992 roku jako M&K Foam. Jak przeczytać można na oficjalnej stronie producenta:

„Swój sukces producent  zawdzięcza konsekwentnej i  przemyślanej strategii rozwoju i zastosowaniu w procesie wytwarzania materaców najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. W oparciu o najwyższe standardy M&K Foam nieustannie udoskonala jakość oferowanych materaców, wprowadza nowe produkty poszerzając asortyment. „

Wybierając materac coraz częściej nie patrzymy na możliwie niską cenę produktu, ale zależy nam również na wysokiej jakości produktu, oferowanej gwarancji na produkt, oraz prawidłowe podejście do klienta również po dokonaniu zakupu. Firma M&K Foam Koło Materace znając bardzo dobrze specyfikę rynku materacy podchodzi do obsługi klientów w pełni profesjonalny sposób gwarantując zadowolenie nie tyle z materaca co ze snu. Pracownicy Foam Koło Materace dobrze wiedzą, że klienci nie kupują po prostu materac, ale obietnicę wygodnego, komfortowego snu.

Materace miękkie

Wśród produktów do sypialni wyróżnić można podział materacy na twarde i miękkie. W zależności od ilości zastosowanego wypełnienia i jego gęstości materace mogą różnić się twardością. Każda osoba odczuwać będzie ją inaczej, jednak dla sprawnej sprzedaży oznaczone są zwykle skalą twardości materaca – producenci oznaczają ją literką H.

Materace miękkie pozwalają na wgłębienie się leżącego ciała w wypełnienie materaca, często wybierane są przez osoby o niskiej wadze.

Materace twarde

Materace o wyższej skali twardości zalecane są dla osób o wyższej wadze. Twardy materac pozwala na odpowiednie ułożenie się kręgosłupa i w połączeniu z dobrze dobraną poduszkę zapewnia komfortowy wypoczynek podczas snu.

materac sprężynowy widziany z boku

Kupić materac czy wersalkę?

Osoby stające przed dylematem wyposażenia swojej sypialni często podczas zakupu materacy czy gotowych łóżek czują zagubione w wyborze i różnorodności dostępnych materiałów. Sprawia to że często chcą uciec do klasycznych rozwiązań stosowanych przed laty, do których są przyzwyczajeni. Nie jest to dobre rozwiązanie. Zakup wersalki zamiast łóżka z odpowiednim materacem może nie poprawić komfortu naszego snu.

Wersalki często wybiera się z przyzwyczajenia, braku miejsca w mieszkaniu, wygody korzystania ze schowka na pościel. Rezygnuje się przy tym z najważniejszej zalety jaką daję łóżka z materacami – wygodna, dopasowana do ciała powierzchnia łóżka. Nie jest jednak prawdą, że kupując łóżko z oddzielnym materacem rezygnujemy z miejsca w sypialni. Współczesne stelaże i łóżka sypialne często posiadają pojemniki na pościel i pozwalają na chowanie jej. Wiele osób zwraca na to uwagę, uznając niepościelone łóżko za nieestetyczne.

Innym ciekawym rozwiązaniem jakie dają łóżka ze sterlażami na materac jest możliwość dostosowania nachylenia stelażu. Wersalki często pozwalają się złożyć i pełnić w ciągu dnia funkcję kanapu. Łóżka ze stelażem nachylnym pozwlają na odchylenie materaca w taki sposób, że osoba leżąca na nim nie będzie leżeć na płasko. Pozwala to na wygodne czytanie w łóżku czy oglądanie telewizji.

Dlaczego materac posiada strefy twardości?

Wybrane modele materacy koło posiadają strefy twardości. Materace skonstruowane w ten sposób posiadają inny poziom twardości w części lędźwiowej, górnej (gdzie leży głowa) i dolnej. Materace strefowe to kolejny zestaw modeli pozwalający na dobranie materaca pod bardzo indywidualne potrzeby kupującego.

Strefy twardości pozwalają na uzyskanie różnego odczucia twardości w różnych partiach ciała, na co szczególną uwagę zwracają osoby o szczególnie wysokiej wrażliwości na twardość.

Materiał wypełniający materace – lateks, pianka, bonelowe sprężyny

Poza twardością materaca ważnym elementem jest również rodzaj wypełnienia. Najpopularniejsze typy wypełnienia materacy Koło to:

Czy warto kupić stelaż do materaca?

materac leżący w pokojuSam materac nie stanowi jeszcze kompletnego łóżka. Aby dopasować go pod względem estetycznym i funkcjonalnym do sypialni konieczne jest zakupienie do kompletu stelaża i skrzyni łóżka. W salonach oferujących łóżka do sypialni i materace można zawsze dobrać odpowiednią skrzynię. W zależności od wystroju sypialni dobór koloru i faktury drewna (częściej okleiny) pozwala na wkomponowanie konstrukcji łóżka do pozostałych elementów wyposażenia sypialni – szaf, półek, szuflad.

Dostępne na rynku stelaże podtrzymujące materace pozwalają na odpowiednie dopasowanie jego nachylenia i zmianę tego parametru. Jeżeli klient będzie chciał poczytać przed snem może nachylić stelaż łóżka, a przed samym snem ustawić do do wyjściowej pozycji.

Same łóżka posiadają również pojemniki na pościel, umożliwiającą na schowanie jej za dnia.

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce:

http://www.materace-wroclaw.com.pl/wroclaw/materace-kolo.html

http://blekitnyfotel.pl/spij-dobrze-czyli-jaki-materac-wybrac/

http://www.materacekolo.com.pl/materace-do-spania/materace-producent.html

http://superstarsi.pl/artykul/kregoslup-dobry-materac-i-wlasciwa-poduszka.html

https://myhome.pl/blog/jak-kupowac-materac-przewodnik/