Menu

To szkodzi materacom. Unikaj tych zachowań!

7 marca 2019 - Sypialnia w domu
To szkodzi materacom. Unikaj tych zachowań!

Z pewnością wiesz jakie zachowania sprzyjają materacom. Słyszałeś już o systematycznym odkurzaniu, wietrzeniu, czy wiesz jednak co szkodzi materacowi i powoduje, że zużywa się on o wiele szybciej niżeli, jak tych zachowań zaniechamy. Co szkodzi materacom i czego należy unikać – dowiesz się czytając artykuł.

Co szkodzi materacom?

O materac trzeba dbać. Wydaje się to bardzo banalne, jednak okazuje się, że większość z nas popełnia podstawowe błędy w zakresie użytkowania materaca.

Siadanie na krawędzi

Krawędź materac jest najsłabszym punktem materaca, który jest najłatwiej uszkodzić. Często robimy to nieświadomie. Siadamy na krawędzi łóżka przy okazji wykonywania codziennych czynności. Pamiętać należy, że w tym miejscu najłatwiej o zniekształcenie materaca. Częste siadanie na krawędzi może spowodować rozklejanie się jego warstw, a w przypadku materacy sprężynowych kieszeniowych, których brzegi są wykończone pianką, że zniekształci się ona na tyle, że sprężyny znajdujące się w dalszej części materac zaczną „wybijać się”.

Ścienianie łóżka tuż po wstaniu

Błędnie uczeni przez dziadków i rodziców, że zaraz po przebudzeniu należy zaścielać łóżko, żeby wyglądało ono estetycznie, powielamy błąd przez kolejne pokolenia. Materac wymaga wietrzenia. Zaraz po przebudzeniu kołdra i prześcieradło mogą być ciepłe i wilgotne. Jest to idealnym środowiskiem do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Oprócz tego, że rozwijają się one na pościeli, przenikają również na pokrowiec materaca i do wnętrza.

Skakanie po łóżku

Bardzo trudno oduczyć tego dzieci, szczególnie jak posiadają one materace sprężynowe. Materace nie są jednak przystosowane do tego żeby ciężar o małej powierzchni spadał wielokrotnie na materac ze zdwojoną siłą. Leżąc na materacu ciężar rozkłada się na całą powierzchnię naszego ciała. Skacząc tylko na stopy, które nie zajmują dużej powierzchni. Taki ciężar opadający na łóżko może spowodować odkształcenia materaca i uszkodzenie sprężyn.

Zwijanie materaca

Materaca nie wolno pod żadnym pozorem zwijać, składać i rolować. Chyba, że są to przystosowane to tego top materace, w przypadku których producent nie zakazuje tej czynności. Często zapominamy o tej kwestii podczas remontów i przeprowadzek. Materac sprężynowy nie może być pod żadnym pozorem zwijany. Niektóre materace piankowe można złożyć na pół, że nie powinny być one przyciśnięte dużym ciężarem i być w pozycji zwiniętej przez dłuższy czas, bo odkształcenia mogą już pozostać na materacu.

Oto kilka najważniejszych czynności, których powinieneś unikać, chcąc zachować solidny, zachowany w nienagannym stanie materac przez lata.

Więcej na temat materacy znajdziecie na stronie https://common.sklep.pl/