Menu

Sztukateria ścienna. Kiedy warto po nią sięgnąć?

3 lipca 2019 - Aranżacje wnętrz
Sztukateria ścienna. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Sztukateria ścienna jest klasycznym rozwiązaniem pochodzącym jeszcze za czasów starożytnych. W epoce zapomnienia w wiekach ciemnych, nie wykorzystywano tego rodzaju dekoracji, jednak zwrot nastąpił w wieku odrodzenia wzorców antycznych. Sztukateria ścienna jest do dziś chętnie wykorzystywana. Kiedy warto sięgnąć po tego typu rozwiązanie?

Sztukateria ścienna – ciekawostki

Sztukaterię ścienną zawdzięczamy starożytnym, którzy za jej pomocą zdobili świątynie i domostwa bogatych. W wiekach średnich zapomniano o sztuce zdobienia jednak powrócono do czerpania z antyku w epoce renesansowej.

Sztukateria ścienna wykonana jest z gipsu. Pozwala on na idealne dopasowanie się do ściany, gdyż możliwe jest jej pomalowanie zwykłą farbą. Gips jest materiałem, który pozwala na łatwe klejenie do ściany. Dzięki temu, że jest lekki za pomocą kleju na trwałe przylega do ściany.

Sztukateria ścienna

Istnieje wiele typów sztukaterii ściennej, która dedykowana jest do montażu w różnych miejscach na ścianie. Część sztukaterii montuje się na suficie, inne na ścianie, jeszcze inne stanowią duet z innym elementem.

Najpopularniejszym elementem sztukaterii są listwy ścienne oraz fasety. Listwy ścienne pozwalają na tworzenie ram, które przykleja się do ściany. Portale idealnie wpisują się w styl glamour, nowojorski i kilka innych stylów.

Fasety pozwalają na montaż oświetlenia za listwami, co może zastąpić podwieszany sufit. Jest to dużo tańsze i łatwiejsze w montażu rozwiązanie niżeli podwieszany sufit z karton gipsu.

Sztukateria ścienna. Rozety, plafony, pilastry

Rozety, plafony oraz pilastry są idealnym elementem ozdobnym, jeżeli zależny nam na stworzeniu stylizowanego wnętrza. Te elementy można wykorzystywać, żeby montować je na ścianach. Popularne są eklektyczne motywy wykorzystujące pomalowane na różne kolory rozety.

Więcej na temat sztukaterii ściennej znajdziecie na stronie producenta http://www.nord-gips.pl/