Menu

Rozliczanie czasu pracy – jak powinno wyglądać?

9 listopada 2020 - Inne
Rozliczanie czasu pracy – jak powinno wyglądać?

Rozliczanie czasu pracy w każdej firmie wygląda inaczej. Część przedsiębiorstw zdążyła już wdrożyć nowoczesne systemy. Inne działają jeszcze w oparciu o stare rozwiązania (np. listy obecności). Z miesiąca na miesiąc przybywa jednak firm, które decydują się na wdrożenie zautomatyzowanego rozliczania, które jest szybkie i efektywne.

Początek i koniec czasu pracy

Nowoczesne systemy pozwalają na bardzo dokładne rozliczanie czasu pracy. System zapisuje początek i koniec czasu pracy z dokładnością co do sekundy. Tak samo dzieje się również w przypadku przerw czy wyjść służbowych. Zapisu dokonują rejestratory. Na podstawie zebranych informacji tworzony jest precyzyjny rejestr.

Typy rejestratorów

Popularne są dwa typy rejestratorów. Pierwszym z nich jest rejestrator na karty zbliżeniowe. Firmy, które korzystają z tego typu urządzeń wyposażają swoich pracowników w karty zbliżeniowe. Każda osoba ma obowiązek odbić kartę przy wejściu i wyjściu do zakładu pracy. Drugą grupą rejestratorów są rejestratory biometryczne. Mogą działać w oparciu o odcisk palca, skan oka lub też skan twarzy.

Rozliczanie czasu pracy – szybkość, brak pomyłek

W firmach, które korzystają z przestarzałych form rejestracji rozliczanie czasu pracy jest żmudne i długie. Opiera się o listy obecności, które przetwarzane są przez pracowników w dziale kadr (lub zewnętrzne firmy). Praca ludzka może być obarczona wieloma pomyłkami. Trwa też znacznie dłużej niż automatyczne zliczanie. Praca systemu gwarantuje brak pojawiania się błędów. Takie rozwiązanie jest też o wiele tańsze. Pozwala na efektywne i sprawne działanie danego przedsiębiorstwa. Jest też oczywiście bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu. Zapewnia dużą wygodę zarówno kierownikom, właścicielom firm, jak i pracownikom. Warto więc przemyśleć wdrożenie zautomatyzowanego rozliczania czasu pracy u siebie w firmie.

Dodatkowe informacje na temat rozliczania czasu pracy znajdziesz na stronie https://biosys.pl