Menu

Jak skompletować meble do pokoju dziecka?

12 lutego 2019 - Dla dziecka
Jak skompletować meble do pokoju dziecka?

Wyposażanie dziecięcego pokoju w meble powinno być poprzedzone podstawową analizą potrzeb dziecka. Wiemy przecież, że innego pokoju będzie oczekiwało 5-letnie dziecko, innego 10-letnie dziecko, i jeszcze innego 15-latek. Dlatego nie ma uniwersalnego przepisu na idealny pokój dziecka, jednak każdy z tych wystrojów będzie miał cechy wspólne, które warto wziąć pod rozwagę, planując umeblowanie dziecięcego pokoju.

Co musi się znaleźć w pokoju dziecka?

Uniwersalizując ten poradnik dla rodziców posiadających dzieci w różnym wieku, podpowiemy na jakie wyposażenie na pewno powinno się zwrócić uwagę, aby skompletować pełne wyposażenie, które będzie funkcjonalne. Warto także wdrożyć rozwiązania, które ułatwią dziecku sprzątanie pokoju i utrzymywanie go w czystości.

Szafa na ubrania

Szafa na ubrania to podstawa. W szafkach z półkami mogą być przechowywane ubrania składane, natomiast drążek z wieszakami to ważny mebel, który pozwoli utrzymywać w porządku ubrania do szkoły czy na specjalne okazje. Grunt, aby zarówno półki w szafie na ubrania, jak i ubrania wiszące na wieszakach były łatwo dostępne dla dziecka i były wygodne w obsłudze.

Biurko do wygodnej nauki

Bez względu na to czy dziecko chodzi do 1 klasy szkoły podstawowej czy do 7 klasy, potrzebuje biurka aby odrabiać lekcje, uczyć się czy korzystać z komputera. Biurko powinno być odpowiednio duże i zapewnić wygodę użytkowania. W zależności od osobistych preferencji biurko może być dodatkowo wyposażone w szafkę z szufladami, szafkę z półkami, czy osobną szafkę pod biurko (np. na kółkach, tzw kontenerki).

Komoda

Komoda jest meblem który może się przydać nawet kiedy dziecko jest jeszcze w wieku niemowlęcym. Wówczas rodzice korzystają z komody przechowując w niej wyposażenie dla dziecka – bieliznę, kocyki, pieluszki i inne.

Starsze dzieci mogą śmiało korzystać z komody, która pomieści im wiele rzeczy, jak ubrania, bieliznę, zabawki, pościele i inne rzeczy osobiste. Komoda jest meblem, który posiada zwykle bardzo sporo miejsca na przechowywanie, ponadto posiada blat, który może posłużyć do postawienia np. zegarka, roślin, czy innych ozdób.

Łóżko dziecięce

Ostatni w tym zestawieniu, jednak nie mniej ważny element wyposażenia – czyli łóżko. To jak łóżko będzie wyglądać generalnie ma drugorzędne znaczenia, chociaż dobrze będzie jeśli dziecko będzie się podobać i będzie dobrze komponować się z pozostałymi elementami. Łóżko przede wszystkim powinno być dopasowane do rozmiaru dziecka – najlepiej założyć przynajmniej 20 centymetrowy nadmiar w stosunku do wysokości dziecka. Najlepiej jeśli ten nadmiar będzie wynosił 30 i więcej centymetrów, ponieważ dziecko szybko rośnie i może się okazać, że po 2 latach łóżko już nie będzie spełniało swojego zadania.