Menu

Jak czyścić nawilżacz powietrza Venta?

5 grudnia 2016 - Nawilżacz powietrza Venta
Jak czyścić nawilżacz powietrza Venta?

Niemiecka marka Venta od wielu lat cieszy się zainteresowaniem wszystkich tych, którym jakość powietrza w domu i biurze nie jest obojętna. Nawilżacz powietrza Venta przez wielu jest uważany za najbardziej efektywne rozwiązanie, sprawdzające się w każdych warunkach – również w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest zwykle wyjątkowo suche.

Byśmy jednak mogli cieszyć się prawdziwie zdrowym powietrzem, musimy utrzymywać urządzenie w czystości, by jego praca była nie tylko efektywna, ale także higieniczna. Właściciele nawilżaczy firmy Venta często poszukują informacji na temat ich czyszczenia – zbieramy je wszystkie w tym artykule.

jak czyścić nawilżacz powietrza venta

Bieżące czyszczenie nawilżacza powietrza

Tak, jak regularnie sprzątamy mieszkanie, tak też powinniśmy zadbać o systematyczne czyszczenie nawilżacza. W przypadku urządzeń Venta jest o tyle łatwiej, że nie wymagają one wymiennych filtrów – ich filtrem jest woda. Nie musimy się dzięki temu martwić, gdzie kupić nowe filtry ani czy dobraliśmy ich odpowiedni model. Jest to też higieniczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Często (zwłaszcza jeśli nawilżacz powietrza Venta pracuje sporo) powinniśmy uzupełniać wodę w zbiorniku. Jeśli zapomnimy o tym, urządzeniu nic się nie stanie, jednak nie będzie ono nawilżać ani oczyszczać powietrza. Dlatego uzupełnianie wody jest tak ważne. W pierwszych dniach korzystania z urządzenia, woda może odparowywać w zwiększonym tempie, jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest mocno przesuszone.

Co dzieje się z zanieczyszczeniami zatrzymywanymi przez nawilżacz Venta z funkcją oczyszczania powietrza? Nie dostaną się one z powrotem do wdychanego przez nas powietrza – osadzają się na dnie basenu, gdzie będą czekać na ich usunięcie. Jak często to robić? Według producenta czyszczenie powinno odbywać się co 10-14 dni – właściciele nawilżaczy potwierdzają, że jest to optymalny czas.

czyszczenie nawilżacza powietrza venta

Postępując zgodnie z instrukcją obsługi należy zapewnić sobie dostęp do wszystkich części, które powinniśmy wyczyścić. Z basenu usuwamy pozostałą wodę i przecieramy go wilgotną gąbką, zaś walce płuczemy pod wodą (można je też dodatkowo przetrzeć gąbką). Uważamy, by silnik nie miał kontaktu z wodą!

Wymieniając wodę w basenie, używamy środka higienicznego – bioabsorbera, który pozwala nawilżaczowi pracować wydajniej oraz chroni go przed nadmiernym odkładaniem się osadu wapniowego.

Dodatkowa pielęgnacja nawilżacza powietrza Venta

By utrzymywać higieniczny stan i dobrą dla naszego zdrowia pracę nawilżacza, co pół roku powinniśmy w trakcie czyszczenia używać oczyszczacza/odkamieniacza, który usuwa osady wapniowe gromadzące się w basenie i na walcach urządzenia. Wówczas możemy mieć pewność, że odpowiednio dbamy o nawilżacz powietrza Venta, a on odwdzięczy nam się długą bezawaryjną pracą.

środki do czyszczenia nawilżacz venta

Czy używanie bioabsorbera i odkamieniacza jest konieczne?

Na koniec zajmiemy się odpowiedzią na jeszcze jedno pytanie, które często zadają osoby wychodzące z założenia, że zalecenia dotyczące używania do czyszczenia nawilżacza powietrza konkretnych środków są jedynie chwytem marketingowym, mającym na celu zwiększenie sprzedaży produktów uzupełniających do samego urządzenia.

nawilżacz powietrza ventaOczywiście można nie używać obu środków i czyścić sprzęt jedynie za pomocą wody i gąbki, jednak trzeba liczyć się z odkładającym się kamieniem, który po pewnym czasie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia urządzenia, a wcześniej sprawi, że jego praca będzie mniej wydajna i niehigieniczna. Nawilżacz powietrza Venta jest sprzętem zaprojektowanym na długie lata pracy, jednak zaniedbany, nie ma szans realizować założeń swoich producentów.

Koszt zakupu zalecanych do Venty środków jest i tak dużo niższy od filtrów wymaganych przez inne urządzenia, zaś w przeciwieństwie do wielu podobnych sprzętów, sprzęt niemieckiej marki pracuje bez zarzutu nawet ponad 10 lat. Zatem jakby na to nie spojrzeć – i tak się opłaca!