Menu

Czujniki czadu w domowej łazience

25 października 2016 - Umeblowanie biura
Czujniki czadu w domowej łazience

Powszechnie stosowane w domach prywatnych oraz blokach mieszkalnych piece gazowe z komorą spalania stanową dość duży element zagrożenia dla zdrowia oraz życia mieszkańców. Z uwagi na możliwość wystąpienia niekorzystnych warunków spalania gazu, szczególnie w piecach starszego typu istnieje zawsze duże ryzyko wystąpienia spalania zamkniętego paliwa gazowego i wytworzenia się w takim przypadku toksycznego czadu – tlenku węgla.

Skąd niebezpieczeństwo?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, a jednocześnie bardzo niebezpiecznym dla zdrowia ludzi. Lekarze i ratownicy nie bez powodu nazywają go cichym zabójcą. Zatrucie tlenkiem węgla przypomina zasłabnięcie, lub zaśnięcie – reakcja organizmu na nagły spadek dostarczanego tlenu przez związanie się z hemoglobiną krwi tlenku węgla uniemożliwia prawidłowe działanie organizmu. Proces tej dzieje się na tyle szybko, że nie towarzyszą mu ostrzeżenia ze strony organizmu – kaszel, duszności. Stąd niezwykle ważne, aby zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa w domowej łazience.

informacje o tlenku węgla

Właściwości gazu czadu (tlenek węgla II)

Czad jest gazem lżejszym od powietrza – nie unosi się więc swobodnie ku kanałom wentylacyjnym w pomieszczeniu. Przy braku odpowiedniego przepływu powietrza z zewnątrz ryzyko zatrucia rośnie. Poza zapewnieniem pełnej przewiewności drzwi łazienkowych (kratki w dolnej części drzwi muszą być w pełni drożne, aby zminimalizować możliwość gromadzenia się czadu w łazience) konieczne jest zainwestowanie w czujnik czadu. Urządzenia tego typu można łatwo zamontować w dolnej części jednej ze ścian łazienki. Dobrą praktyką, jest umieszczenie czujek czadu w odległości 2 metrów od pieców w których odbywa się spalanie, koniecznie z dala od kratek wentylacyjnych od których ruch powietrza może zakłócić pracę urządzenia.

Wybór urządzenia według norm europejskich

Istnieje wyznacznik jakości jakim można kierować się przy wyborze czujników czadu – są nimi europejskie normy jakości EN 50291:2001. Jeżeli nie mamy pewności jakiej firmy czujnik wybrać warto poszukać odpowiednich oznaczeń normy na opakowaniu czy opisie producenta.

czujka tlenku węgla

Czujnik tlenku węgla

W sklepie ppoż dostępnych jest ogromny wybór czujników posiadających niezbędne certyfikaty gwarantujące niezawodną pracę, ostrzeganie przed rozładowaniem baterii, wybrane modele sygnalizują uszkodzenie czujnika oraz umożliwiają jego podłączenie do zewnętrznych systemów kontroli przeciwpożarowej budynku.